Lazy-load dla obrazków

Z nową wersją 5.5, wordpress wprowadza lazy load – opóźnione ładowanie obrazów. Koniec z pluginami i skryptami do jego obsługi. Ten zabieg znacznie poprawia wydajność strony, a na urządzeniach mobilnych zaoszczędzi transfer i energię. Jak to działa? Obrazki ładowane są w momencie, kiedy potencjalnie będą w naszym polu widzenia podczas przewijania strony internetowej.


Mapa strony

Wraz z wersją 5.5, dostajemy mapę strony w formacie xml (sitemap.xml) – istotna rzecz dla tych, którzy chcą, aby ich strona pokazywała się w wynikach wyszukiwania na pierwszych stronach. Jeżeli używacie do tego celu Yoast SEO – nie bójcie się, twórcy wtyczki to przewidzieli (od wersji 14.5) i wordpressowa mapa strony jest automatycznie wyłączana (https://yoast.com/help/faq-xml-sitemaps-wordpress-yoast-seo/).


Bezpieczeństwo

Od teraz możemy włączyć automatyczną aktualizację wybranych wtyczek lub motywów. Jeżeli używacie do tego pluginu, już nie musicie. Jeśli robiliście to ręcznie, możecie wgrać całe archiwum w formacie ZIP.


Block patterns i edycja obrazka w treści

Predefiniowane gotowych sekcji do użycia – coś dla tych, którzy chcą przyspieszyć sobie pracę, nie mając czasu i pomysłu wymyślać układu strony. Dzięki block patterns zrobimy to w prosty i przyjemny sposób. Jeśli standardowe gotowe sekcje ci się nie podobają, możesz zwiększyć ich liczbę używając wtyczek i motywów. A dzięki wbudowanej edycji obrazka, nie potrzebujesz programu do obróbki grafiki. Podstawowe operacje z obróbką zdjęcia na stronie zrobisz w prosty i przyjemny sposób podczas edycji treści.


Coś dla developerów

Z ciekawostek: funkcje wczytujące templatki takie jak:get_header(), get_template_part() .itd, dostały nowy argument, przez który możemy przekazywać dane. Wcześniej, aby to uzyskać trzeba było używać własnych funkcji. Sposób definiowania środowiska został ustandaryzowany dzięki funkcji wp_get_environment_type(). A zdefiniowane bloki możemy sobie już pobierać przez API. WordPress możliwość skanowania pod kątem problemów ze zgodnością PHP.


Podsumowanie

Wraz z kolejną aktualizacją, WordPress wprowadza natywną obsługę funkcjonalności, która dotychczas obsługiwana była przez wtyczkę. I choć nie w każdym przypadku natywna funkcjonalność zastąpi wtyczkę lub własne rozwiązanie, tworzenie stron na WordPressie staje się coraz prostsze i przyjemne dla zwykłego użytkownika dzięki edytorze Gutenberg. Największym beneficjentem zmian, jakie przynosi nowa wersja WordPressa jest użytkownik, lecz życie postanowiono ułatwić nieco życie także deweloperom. Zmiany oceniamy zdecydowanie na plus!

Szczegółowe informacje znajdziemy u źródła: https://wordpress.org/news/2020/08/eckstine/